Zakończyliśmy realizację projektu „Bezpieczne finanse seniora”, a rozliczenie projektu zostało już pozytywnie zaopiniowane przez Narodowy Bank Polski.

Projektem zostało objętych 120 osób z województwa zachodniopomorskiego (powiat policki – gmina Kołbaskowo, powiat kamieński – gmina Golczewo, powiat  goleniowski – Gmina Nowogard i Osina, powiat myśliborski – gmina Barlinek i Nowogródek Pomorski).

Łącznie przeprowadziliśmy 40h warsztatów w dwóch cyklach:

  1. Warsztaty edukacyjne finanse. Tematyka warsztatów obejmowała m.in. następujące zagadnienia:  Senior jako konsument, czy możemy zaplanować budżet domowy, co zrobić aby nie wpaść w pułapkę zadłużenia z jakiej  oferty instytucji korzystać, na co należy zwrócić szczególną uwagę zaciągając zobowiązania/powierzając pieniądze instytucjom finansowym, jakie są instytucje nadzorcze i regulacyjne rynku finansowego w Polsce: Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zaciąganiu kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, jak  interpretować kluczowe zapisy umów pożyczkowych lub związanych z inwestowaniem oszczędności, jak postępować w przypadku grożącej nam niewypłacalności, jak negocjować z bankiem np. w sprawie przełożenia spłaty rat zadłużeń oraz  finanse  rodzinne:  konto wspólne czy  osobne  zagadnienia  związane  z bezpieczeństwem środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, zasad ich dziedziczenia.
  2. Warsztaty edukacyjne bezpieczeństwo. Przedstawiono sposoby wyłudzeń (np. na wnuczka, wymuszenia w internecie, wyłudzenia za pomocą telefonów i smsów),  jak zabezpieczać się przed wyłudzeniami, co zrobić, gdy już padniemy ofiarą takich wyłudzeń.  W ramach   zajęć  uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób poprawnie poruszać się po transakcjach internetowych lub w formach sprzedaży bezpośredniej (zaznaczeni zgód regulaminowych, podawanie danych osobowych),  jak weryfikować informacje  o kontrahentach transakcji  (np. sprzedaż samochodu)    w tym w internecie oraz jak zabezpieczać swoje dane , bezpiecznie korzystać z urządzeń TIK.

Doświadczenie wynikające z realizacji projektu „Bezpieczne finanse seniora” zostanie wykorzystane w przyszłości  do organizacji przez nas podobnych  projektów.